NIE wypalajcie traw. Ratujmy skowronki.

Słoneczko mocnej grzeje i coraz wyżej na niebie, wiosnę czuć w powietrzu, więc dzisiaj wybraliśmy się na wiosenny spacer. IMG_7495

Tatuś z synem korzystali z tego, że zima jeszcze trwa i ćwiczyli się na nartach, a my z córcią opalałyśmy się w wiosennym słońcu i słuchały śpiewu skowronków. Tak jest, skowronki przyleciały i śpiewają pieśni godowe ;)!

Skowronek w locie.  Fot. Krzysztof Smejlis
Skowronek w locie.
Fot. Krzysztof Smejlis

I tak rozkoszując się śpiewem tych zwiastunów wiosny przyszła mi jedna myśl do głowy i cały czas kołacze się w niej – wiosna to sezon na wypalanie traw, wszystkie te skowronki są zagrożone bezmyślnością ludzi. Niestety została potwierdzona czarną plamą spalonej trawy nad rzeką, która przepływa przez nasze miasto.

wypalanie_traw

Przełom zimy i wiosny obfituje w pożary łąk oraz nieużytków. Wielu ludzi myśli, ba, jest bardzo głęboko przekonanych, że wypalanie suchej trawy użyźnia glebę i powoduje szybszy jej odrost.

Nic bardziej mylnego! Ziemia po wypalaniu  jest jałowa i zniszczona. Każdy pożar łąki to mała katastrofa ekologiczna dla takiego miejsca.

W pożarze giną owady.

Między innymi: dzikie pszczoły i trzmiele, a o przydatności tych owadów, chyba nie trzeba nikogo przekonywać; biedronki, które zwalczają mszyce oraz mrówki, które rozkładają resztki organiczne, a także zwalczają owady szkodliwe dla człowieka.

Ogień zabija zwierzęta

Przede wszystkim żaby, ropuchy, myszy, krety, jeże, bażanty, kuropatwy.

Skowronki, a pożar łąki.

Skowronek to ptak, który zakłada swoje gniazdo bezpośrednio na ziemi, wśród trawy. Pierwszy lęg skowronek wyprowadza w kwietniu, a to znaczy, że w marcu w gnieździe są już jajka. Każdy z was może sobie wyobrazić co dzieje się z gniazdem skowronka podczas pożaru trawy :(. Te ptaki nie mają żadnych szans.

Wypalanie traw jest niebezpieczne dla ludzi, sucha trawa pali się bardzo szybko, nawet lekki podmuch wiatru potrafi przenieść ogień na bardzo duży obszar, który może zagrozić zabudowaniom. W pożarach nieużytków rokrocznie giną ludzie.

niewypalaj

Apeluję do wszystkich!

Nie wypalajcie traw!

Reagujcie jak widzicie ten proceder!

Jeśli jesteście świadkami pożaru łąki dzwońcie na 998 (lub 112).

A wszystkich do których nie przemawiają argumenty ekologiczne chcę uświadomić, że wypalanie traw jest przestępstwem.

Ustawa o ochronie przyrody zabrania wypalania traw na łąkach i nieużytkach. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Dziękuję Panu Krzysztofowi Smejlis za udostępnienie zdjęcia skowronka :)

 

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>