mini

Gry z dziećmi – sposób na nudę. Jenga Classic.

Macie swoje ulubione gry planszowe, karciane, towarzyskie…? Grywacie w ogóle? Nas grami towarzyskimi zarazili znajomi. Jest to bardzo dobry sposób na spędzanie wolnego czasu lub na urozmaicenie spotkania ze znajomymi.

Ostatnio też zaczynamy grywać z naszym trzyipółlatkiem. Na rynku spotkacie wiele gier dopasowanych do wieku. W świat gier z dzieckiem zaczynam powoli wchodzić i będziemy Was czasami informować o naszych poczynaniach w tym temacie.

Dzisiaj na tapetę idzie Jenga Classic (Hasbro).

Na pudełku Jengi znajdziecie informację, że wiekowo jest ona przeznaczona dla graczy od 6 lat, jednak myślę i zresztą to widzę, że sprawniejsze manualnie młodsze dzieci też sobie poradzą  :).

Jenga – jak grać?

Jenga to niezwykle prosta gra zręcznościowa, polegająca na budowaniu wieży z drewnianych prostopadłościennych klocków.

Na starcie tworzymy wieżę, której każde piętro składa się z trzech klocków. Poszczególne piętra układamy prostopadle do siebie. Zadaniem graczy jest naprzemienne wyjmowanie, zawsze za pomocą tylko jednej ręki, po jednym klocku z dowolnego piętra wieży i przekładanie ich na szczyt. Dozwolone jest sprawdzanie, pukanie czy przesuwanie różnych klocków, zanim wyciągnie się ten jeden.

Gra kończy się, gdy zabraknie klocków do przekładania na szczyt 😀 albo gdy cała konstrukcja zawali się.

Zmiana zasad przy grze z młodszymi dziećmi.

Grając z młodszymi dzieciakami, warto zmodyfikować nieco zasady gry. Przede wszystkim pozwolić dziecku na wyjmowanie klocków dwoma rączkami oraz na podtrzymywanie konstrukcji podczas wyciągania klocka.

Na początku można też budować konstrukcję z połowy klocków, ponieważ jest stabilniejsza i nie przewraca się tak szybko :).

Czego uczy się dziecko?

Dzieciaki grające w Jengę ćwiczą koncentrację, koordynację ruchową i sprawność manualną oraz przede wszystkim cierpliwość i umiejętność rozpoczynania od nowa rzeczy, które nie wyszły.

 

Atutem Jengi jest to, że można w nią grać zarówno pojedynczo, jak i w większej grupie. Również nic nie stoi na przeszkodzie, aby gracze znacząco różnili się wiekiem – dziadek śmiało może zagrać z wnuczkiem, rodzice z dziećmi, mąż z żoną ;).

Jenga ma jeszcze jeden niebywały atut: klocki nadają się super na podjazd dla samochodzików i na budowanie drogi, co sprawia, że młodsze dzieci mają pół godziny samodzielnej zabawy, a mama może w tym czasie ugotować obiad :D.

CAM02278

CAM02279

CAM02282

 

Udostępnij na:

9 myśli nt. „Gry z dziećmi – sposób na nudę. Jenga Classic.”

  1. My się tak bawimy z pudełeczkami różnej wielkości. Często chłopcy łączą jeszcze różne klocki, zabawki i z tego wszystkiego wychodzi niepowtarzalna budowla :)

  2. póki co kupiliśmy w prezencie dla brata i bratowej oni mają starsze dzieciaczki ale niedługo sami spróbujemy.

  3. My także się tak bawimy ale z zwykłych drewnianych klocków, córcia uwielbia robić takie wieże a potem wyjmować klocuszki:) Ale świetna zabawa i ile radości dziecku sprawia:)
    Polecamy także każdemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>