Dobble

Gry z dziećmi – sposób na nudę. Dobble.

Dzisiaj u nas, kolejna po Jendze, propozycja bardzo ciekawej gry.

Gra, która wciągnie chyba każdego, gra, która pozwala rozkręcić każde towarzystwo, gra prosta w swoich zasadach, gra, która ćwiczy spostrzegawczość… DOBBLE firmy Rebel.pl

Dobble to naprawdę rewelacyjna gra dla każdego, małego czy dużego.

Dobble – co to takiego?

Dobble to zestaw 55 okrągłych kart. Na każdej karcie znajduje się po 8 różnych symboli, a każde dwie karty łączy tylko jeden wspólny symbol (zawsze) i na tej informacji opiera się cała gra :).
Symbole na kartach mogę mieć różną wielkość, ale kształt i kolor są zawsze takie same.

dobble
Znajdźcie wspólny symbol na dwóch dowolnych kartach ;)

 

Karty umieszczone są w bardzo zgrabnej metalowej puszce, przypominającej trochę puszkę cukierków. Same karty wykonane są z grubego, wytrzymałego papieru. Na jednej stronie karty umieszczone są, wspomniane już, symbole, a na odwrocie nazwa gry z symbolem (łapka z okiem). Do całości dołączona jest instrukcja i zasady pięciu mini-gier.

Jak grać?

Niezależnie od tego, który wariant gry wybierzemy zasada jest jedna i niezmienna: jak najszybciej znaleźć i nazwać identyczny symbol na dwóch kartach. Proste? Pewnie, że proste.

No to teraz szczegółowy opis jednego z wariantów gry:

Każdemu z graczy rozdajemy jedną kartę – na razie pozostają zakryte, pozostałe karty kładziemy w stosiku na środku. Na hasło wszyscy odkrywają swoją kartę i jak najszybciej starają się znaleźć i wypowiedzieć wspólny symbol dla swojej karty i karty na górze stosu.

Pierwszy z graczy, któremu się to uda zabiera kartę ze stosiku i kładzie przed sobą na swojej karcie. Odkryta zostaje kolejna karta i znowu kto pierwszy ten lepszy. Rozgrywka toczy się, aż do wyczerpania stosu na środku. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej kart.

Gra jest zadziwiająca w swej prostocie, a daje tyle wspólnej radości, śmiechu i zabawy.

Jej atutem są krótkie rozgrywki i możliwość szybkiego „odkucia się” przegranego 😉 Zresztą każdorazowa rozgrywka jest bardzo dynamiczna.

Rozgrywka z dziećmi.

Na pudełeczku widnieje informacja, że gra jest przeznaczona dla osób od 6 lat, ale po kilku próbach gry z naszym prawie czterolatkiem mogę stwierdzić, że i młodsze dzieci dają radę. Oczywiście Maluchom należy dać troszkę więcej czasu i dopuścić, przy trudniejszych symbolach, wskazanie paluszkiem  np. klucz wiolinowy, Yin Yang.

Z doświadczenia też powiem, że maluchy nie wciągają się tak w grę jak starsze dzieci, wystarczy im jedna krótka rozgrywka, a później zaczynają się nudzić. Zresztą to normalne.

Czego uczy się dziecko?

Dzieci, i nie tylko, grające w Dobble, ćwiczą przede wszystkim spostrzegawczość, koncentrację i refleks, ale także umiejętność nazywania symboli i składnego wysławiania się.

Kolejnym atutem Dobble są niewielkie rozmiary. Okrągłe, metalowe pudełeczko zmieści się nawet w kobiecej torebce, więc można je zabrać wszędzie.

Podsumowując: Dobble to obowiązkowa pozycja w domu i na każdej wycieczce lub wyprawie, odpowiednia dla dużych i małych, ćwiczy umysł i nie pozwala się nudzić.

 

 

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>